Komunikat o działalności punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji na terenie powiatu hrubieszowskiego

Aktualności, Wtorek, 1 czerwca 2021
Komunikat o działalności punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji  na terenie powiatu hrubieszowskiego

na terenie powiatu hrubieszowskiego oraz obowiązujących zasadach świadczenia nieodpłatnych usług pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji w związku z epidemią COVID-19

Starosta Hrubieszowski informuje, że z dniem 7 czerwca 2021 roku przywrócone zostaje osobiste udzielanie porad w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego na terenie powiatu hrubieszowskiego.

Aby skorzystać z porady należy „umówić wizytę” pod numerem telefonu: 84 696 50 68  wew. 31.

Przypominamy jednocześnie, że nowelizacja ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r.  o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 945) od dnia 16 maja 2020 roku poszerzyła zakres nieodpłatnej pomocy prawnej, także o sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku a także wprowadza możliwość skorzystania z usług nieodpłatnej mediacji poza punktem lub za pośrednictwem środków porozumienia się na odległość przez osoby  ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osoby doświadczające trudności ruchowe, które nie mogą się stawić  w punkcie osobiście, oraz osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się.

Osoba uprawniona podczas porady zobowiązana jest do złożenia pisemnego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, a osoba fizyczna – przedsiębiorca składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

Informujemy, że pomoc udzielana osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, która w ciągu ostatniego roku nie zatrudniała innych osób, stanowi pomoc  de minimis. W związku z powyższym przed udzieleniem nieodpłatnej pomocy prawnej osoba ubiegająca się o pomoc musi dostarczyć niżej wymienione dokumenty:

1)  wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis i zaświadczenia o pomocy de minimis  w rolnictwie i rybołówstwie, jakie otrzymała w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz   w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo:

• oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie;
  • oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

2)   informacje niezbędne do udzielania pomocy, określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawionych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie  (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 312) dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.

Kopie powyższych dokumentów należy przekazać Wykonawcy dyżuru podczas porady lub skany powyższych dokumentów przesłać na adres: npp-npo@powiathrubieszow.pl

W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19 oraz w trosce  o wspólne bezpieczeństwo, osoby chcące skorzystać z porad bezpośrednich powinny posiadać środki ochrony osłaniające nos i usta.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 84 696 50 68 wew. 31.

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

I PUNKTY NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO

działające w Powiecie Hrubieszowskim w 2021 roku

1. PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W TYM NIEODPŁATNEJ MEDIACJI