Gala Jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża na Ziemi Hrubieszowskiej

Aktualności, Piątek, 29 listopada 2019
Gala Jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża na Ziemi Hrubieszowskiej

W dniu 27 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się uroczysta Gala z okazji Jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża na Ziemi Hrubieszowskiej.
PCK to najstarsza polska organizacja humanitarna . Jej misją jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.
W Powiecie Hrubieszowskim Polski Czerwony Krzyż powstał w 1922 roku. Pierwszym Prezesem był Piotr Makarewicz Burmistrz Hrubieszowa, zastępcą Aleksander Rybiński, skarbnikiem Ludomir Dubiszewski.

Oficjalnego rozpoczęcia Gali dokonała Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża Teresa Futyma, witając zaproszonych gości. Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1, która pod opieką Pani Beaty Tomaszczuk przedstawili  historię powstania Międzynarodowego i Polskiego Czerwonego Krzyża.
Gali towarzyszyły wystąpienia prelegentów, wystawa fotografii z historii PCK na Ziemi Hrubieszowskiej,  wystawa plakatów – 7 zasad Czerwonego Krzyża.
Pan Ryszard Wieczorek,  Przewodniczący Rady Gminy Mircze przedstawił historię działalności nieżyjącego już Władysława Kuczewskiego - Prezesa Hrubieszowskiego Oddziału PCK. Materiały do prezentacji przygotowała Pani Justyna Wojtiuk – historyk Hrubieszowskiego Muzeum. Państwo Barbara Olejarz i Roman Kurantowicz, zaprezentowali historię swojej mamy Heleny Kurantowicz. Głos zabrali również Pan Jerzy Krzyżewski Prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, Pan Tomasz Sułkowski oraz Paweł Walencik, którzy przedstawili aktywność Kół PCK w naszym regionie.
Poczęstunek przygotowała młodzież z klasy gastronomicznej Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie, a oprawę muzyczną- Seniorzy Polskiego Czerwonego Krzyża, działający w świetlicy Centrum Zainteresowań Ambitnych Seniorów.

„Młoda krew ratuje życie”  to tytuł turnieju dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, w którym Technikum przy Zespole szkół Nr 1 w Hrubieszowie zajęło:
I miejsce w kategorii za najwyższy wskaźnik aktywności szkoły
II miejsce w kategorii za największą ilość oddanej krwi
III miejsce w kategorii za najlepszą promocję Honorowego Krwiodawstwa
Branżowa Szkoła I stopnia Nr1 przy Zespole szkół Nr 1 w Hrubieszowie zajęła:
II miejsce w kategorii za najwyższy wskaźnik aktywności szkoły
III miejsce w kategorii za najlepszą promocję Honorowego Krwiodawstwa

Podczas uroczystości, na wniosek oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Hrubieszowie, Kapituła Odznaki Honorowej nadała medale 100-lecia zasłużonym dla Polskiego Czerwonego Krzyża:
Teresa Futyma
 Edward Walencik
Zuzanna Korycka
Tomasz Sułkowski
Beata Tomaszczuk
Mendoń Stanisław
Joanna Wieczorek-Smerdel
Paweł Walencik
Jerzy Wikło
Waldemar Klajda
Zdzisław Kosakowski
Irmina Drewniak
Urząd Miasta Hrubieszowa
Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
Urząd Gminy Hrubieszów
Urząd Gminy Mircze

Statuetki Pamiątki 100-lecia Powstania Polskiego Czerwonego Krzyża otrzymali:
1. Maryla Symczuk
2. Marta Majewska
3. Tomasz Zając
1. 2. Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala w Hrubieszowie
2.Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Hrubieszowie
3.Hrubieszowski Dom Kultury
4. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Hrubieszowie
5. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Królowej Jadwigi w Hrubieszowie
6. Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
7. Straż Miejska w Hrubieszowie
8. Komenda Powiatowa policji w Hrubieszowie

Wójtowie Gmin:
1. Stanisław Czarnota - Wójt Gminy Trzeszczany
2. Grzegorz Drewnik Wójt Gminy Dołhobyczów
3.Agnieszka Skubis-Rafalska Wójt Gminy Werbkowice

Wyróżnione szkoły:
1. Szkoła Podstawowej  Nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie
2. Szkoła Podstawowej  Nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie
3. Szkoła Podstawowej  Nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Hrubieszowie
4. I LO im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie
5. Technikum Nr 1 w Hrubieszowie
6. Technikum Nr 2 w Hrubieszowie
7. Zakład Doskonalenia Zawodowego w Hrubieszowie
8. Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie

Szczególne podziękowania za organizację Gali zostały skierowane do:
1. Justyna Wojtiuk
2. Ryszard Wieczorek
3. Jerzy Krzyżewski
4. Maciej Łyko
5. Marek Maciejczyk
6. Edward Hampel
7. Sławomir Marciniuk
8. Barbara Olejarz
9. Dariusz Czujkowski
10.Cecylia Górniak
11.Bartłomiej Bartecki
12.Jerzy Dańczuk

Starosta Hrubieszowski Maryla Symczuk, z okazji Jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża na Ziemi Hrubieszowskiej na ręce Prezesa Teresy  Futymy i Kierownika PCK Zuzanny Koryckiej  złożyła najserdeczniejsze życzenia i szczere wyrazy uznania.
Państwa działalność dobroczynna oraz wsparcie socjalne jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej, a ofiarność i zaangażowanie napełnia optymizmem, że te szczytne idee będą kontynuowane”- podkreśliła Starosta w swoim przemówieniu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Maryla Symczuk Starosta Hrubieszowski.