Powiatowo - Gminne Święto Plonów. Horodło 2017

Aktualności, Poniedziałek, 4 września 2017
Powiatowo - Gminne Święto Plonów. Horodło 2017

W niedzielę 3 września 2017 r., w Horodle odbyło się Powiatowo – Gminne Święto Plonów. To piękne staropolskie święto jest zarówno ukoronowaniem całorocznej pracy rolników jak i ich największa uroczystość.

Delegacje dożynkowe ze wszystkich gmin zebrały się  przy Gminnym Ośrodku Kultury, skąd korowodem prowadzonym rzez Orkiestrę Dętą z Chełma  przeszły na główny plac uroczystości. Na czele delegacji jechali Starostowie Dożynek - Anna Myśliwiec z Husynnego i Tomasz Bogucki z Rogalina.

Krzysztof Bożek – Wójt Gminy Horodło i Józef Kuropatwa – Starosta Hrubieszowski, sprawując honory gospodarzy Święta Plonów, serdecznie przywitali wszystkich uczestników uroczystości, a szczególne wyrazy szacunku i życzenia popłynęły w kierunku rolników, ponieważ to dzięki ich ciężkiej pracy na naszych stołach codziennie pojawia się chleb. Następnie odbyła Msza Święta Dziękczynna podczas której poświęcono wieńce dożynkowe wykonane z  tegorocznych kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów.

Na wniosek Starosty Hrubieszowskiego, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wyróżnienia otrzymali:
1. Regina Iwan
2. Kazimierz Franciszek Martyniuk
3. Dorota Skiba
4. Mariusz Łepik
5. Grzegorz Sienicki
6. Wacław Moch
7. Janusz Białonoga
8. Andrzej Korniak
9. Mirosław Kłos
10.  Kazimierz Martyniuk
11.  Krzysztof Flis

Jak co roku, zgodnie z tradycją, odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym przyznano następujące nagrody:

I miejsce - Sołectwo Wilków gm. Werbkowice

II miejsce - Sołectwo Kolonia Zadębce gm. Trzeszczany

III miejsce - Sołectwo Janki gm. Horodło

Na część artystyczną składały się występy lokalnych zespołów. Na scenie zaprezentowali się m.in. „ To i Owo na Ludowo” z Gródka ,”Ostrowiacy” z Ostrówka”, „Stokrotki” z Nieledwi, Kapeli „Moch Nand” z Mircza, dziecięcy zespół ludowy działający przy GOK Horodło, koncert zespołu „Interia X” z Dubienki oraz zespół „Accord”.